Future Talk

Wednesday, October 28, 2015
 

Read more >

Team Global Issues Problem Solving Awards

The top three teams in each Division have received team invites to represent Australia at the FPSPI 2016 International Conference.


Senior Division


Champions
Team Code S13
School Knox Grammar School
State NSW
Students Cory Aitchison

Anton Luger

Manan Luthra

Danuka Tennakoon
Coach Dylan Sherman


2nd Place
Team Code S08
School Ivanhoe Girls' Grammar
State VIC
Students Kiara van Hout

Emily Culph

Leah Gebus

Mikaela Haynes
Coach Christine Burley


3rd Place
Team Code S03
School Loreto Normanhurst
State NSW
Students Hollie Duff-Clarke

Ysabel Say

Dominica Lindsay

Morgan Ridley-Smith
Coach Tracey Burley


4th Place
Team Code S09
School St Leonard's College
State VIC


5th Place
Team Code S02
School Penrhos College
State WA


6th Place
Team Code S06
School St Joseph's College
State QLD


Middle Division


Champions
Team Code M08
School Penrhos College
State WA
Students Si-Chee Koh

Anna Healy

Morgan May

Leanne Brady
Coach Nicci Johnson


2nd Place
Team Code M18
School Independent
State WA
Students Arshaq Siraz

Dhanush Vijayaraghavan

Girik Dev

Siddhant Bhat
Coach Partha Dev


3rd Place
Team Code M26
School Methodist Ladies' College
State WA
Students Emily Basford

Imogen Field

Charlotte Owens

Ella Wylynko
Coach Jo-Anne Starkie


4th Place
Team Code M32
School St Leonard's College
State VIC


5th Place
Team Code M01
School Anglican Church Grammar School
State QLD


6th Place
Team Code M25
School Methodist Ladies' College
State WA


7th Place
Team Code M14
School Methodist Ladies' College
State WA


8th Place
Team Code M22
School St Leonard's College
State VIC


9th Place
Team Code M15
School Ivanhoe Girls' Grammar
State VIC


10th Place

Team Code M27
School Marryatville High School
State SA


Junior Division


Champions
Team Code J06
School Indooroopilly State School
State QLD
Students Mikaela Gray

Michaela Lawley

Angeli Lamont

Rachael Wilkin
Coach Louise Kliese


2nd Place
Team Code J17
School Waimea Heights Primary School
State TAS
Students Inès Ait Maamar

Maeve Barry

Kayla Fajrianto

Rebecca Green
Coach Philippa Clymo


3rd Place
Team Code J08
School Iona Presentation Primary
State WA
Students Gabrielle Fleay

Hannah Hicks

Jasmine Watts

Josie Wilson
Coach Rebecca Neesham


4th Place
Team Code J02
School Christ Church Grammar School
State WA


5th Place
Team Code J01
School Ardross Primary School
State WA


6th Place
Team Code J04
School Holy Spirit Primary School
State NSW


Adult Division


Champions
Team Code
State
Students


2nd Place
Team Code
State
Students


Individual Global Issues Problem Solving Awards



The 1st and 2nd place in Middle Division and 1st place in Senior Division have received an invite to represent Australia at the FPSPI 2016 International Conference.


Senior Division


Champion
Team Code IP SG
Student Petra Stojnic
School Baulkham Hills High School, NSW
Coach Terryanne Fletcher


2nd Place
Team Code IP SL
Student Emily Begg
School Ivanhoe Girls' Grammar, VIC
Coach Christine Burley


3rd Place
Team Code IP SJ
Student Thilini Joseph
School Mt St. Michael's College, QLD
Coach Margie Luxford


Middle Division


Champion
Team Code IP MC
Student Lauren Klauser
School Mount St Benedict College, NSW
Coach Liz Dirckze


2nd Place
Team Code IP MF
Student Riya Desai
School Wesley College, VIC
Coach Elizabeth Chapman


3rd Place
Team Code IP MD
Student Auguste Peters
School Independent, QLD
Coach Neisha Massey


Community Problem Solving Awards



The 1st and 2nd place in Junior Division and 1st, 2nd and 3rd place in Middle Division and 1st and 2nd place in Senior have received team invites to represent Australia at the FPSPI 2016 International Conference.


Senior Division


Champion
Team Code S08
School The Illawarra Grammar School, NSW
Project Titled Reduce Food Waste
Team Members Meena Jasim

Robert Martin
Coach Jean Burton


2nd Place
Team Code S09
School The Illawarra Grammar School, NSW
Project Titled SMART
Team Members Marie Russo

Nicole Russo
Coach Jean Burton


3rd Place
Team Code S01
School Loreto Normanhurst, NSW
Project Titled Mamre House
Team Members Morgan Ridley-Smith

Dominica Lindsay

Sarah Matthias

Reine Perera

Annika Hegde

Tamara Kohler
Coach Mark Tyler


Middle Division


Champion
Team Code M12
School Mount St Benedict College, NSW
Project Titled Stressless
Team Members Natalya Denaro

Annabel Fisher

Emily James

Caitlin Kelly

Jessica Kotzander

Anna Cate Macoustra

Alexandra Maher

Nicole Sandow

Eshaa Sood
Coach Gail Davey


2nd Place
Team Code M27
School The Illawarra Grammar School, NSW
Project Titled WoofF
Team Members Lola Bond

Min Seo Kang

Francesca Lambert
Coach Jean Burton


3rd Place
Team Code M22
School Westbourne Grammar School, VIC
Project Titled RSPCA Blankets and Toys
Team Members Evelyn Makris

Harry Fenn

Alexander Fulton
Coach Dennis Nowark


Junior Division


Champion
Team Code J02
School Curran Public School, NSW
Project Titled Care Package Service
Team Members Aakash Dilip

Adalyah Swann

Alishah Mohammed

Jonah Fa'afiu

Nani Crichton

Naomi Uepa

Amber Monkhouse

Iesha Harley

Patrick Ocampo

Phillip Thomet-Campbell

Seleni Palelei

Tanai Wilkes
Coach Kylie Ring


2nd Place
Team Code J03
School Condell Park Public School, NSW
Project Titled iHelp
Team Members Jennifer Dang

Harry Nguyen

Tiana Parevska

Emily Vuong

Samara Ayoubi

Mahdi El Rifai
Coach Kara Schembri


Action Plan Presentation Awards



Senior Division


1st Place
Team Code S13
School Knox Grammar School, NSW
Team Members Cory Aitchison

Anton Luger

Manan Luthra

Danuka Tennakoon
Coach Dylan Sherman


2nd Place
Team Code S06
School St Joseph's College, QLD
Team Members Justin Wong

Harry Rogers

Peter Gravestock

Jericho Limpin
Coach Carolyn Waters


3rd Place
Team Code S09
School St Leonard's College, VIC
Team Members Niamh Nolan

Lena Scally-Leprevost

Julian Grimm

Liam Baker
Coach Fran Devine


Middle Division


1st Place
Team Code M18
School The Independent Variables, WA
Team Members Arshaq Siraz

Dhanush Vijayaraghavan

Girik Dev

Siddhant Bhat
Coach Partha Dev


2nd Place
Team Code M19
School St Peters Lutheran College, QLD
Team Members Isabelle Toh

Hosanna Chan

Ben Kennedy

Rupert Hoare

Emily King

Ori Jones
Coach Simon Canfield


3rd Place
Team Code M26
School Methodist Ladies' College, WA
Team Members Emily Basford

Imogen Field

Charlotte Owens

Ella Wylynko

Charlotte Butler

Chana Van Wyk
Coach Jo-Anne Starkie


Junior Division


1st Place
Team Code J09
School Saints Peter and Paul, QLD
Team Members Sophia Emanuel

Josephine Garvin

Hannah Williams

Grace Dillon

Laura McKay
Coach Carolyn Burchill


2nd Place
Team Code J02
School Christ Church Grammar School, WA
Team Members Samuel Gillard

Harry Davison-Petch

Callum Parramore 

Isaac Tan

Charlie Rodwell

Christian Wong
Coach Brad Hilliard


3rd Place
Team Code J05
School St Leonard's College, VIC
Team Members Charlotte Bartholomeusz

Ella Zimmerman

Ana Levy

Dominique Woodmore
Coach Fran Devine


On-Site Scenario Writing Competition



All Divisions Best Team


Team Members Abigail Thomas

Reah Shetty

Libby Knights




Best Writer Junior Division
Student Mia Seisun
Coach Nicolette Gash


Best Writer Middle Division
Student Reah Shetty
Coach Kirsten Owens


Best Writer Senior Division
Student Abigail Thomas
Coach Simon Canfield


MAGIC Global Issues Problem Solving Competition



Middle/Senior Division


1st Place
Team Code AM3
Team Members Charlie Chandler Mitchell

Eliza Middleton

Ori Jones

Riley Nixon-Burns


2nd Place
Team Code AM4
Team Members James Walker

Lucy Miller

Stella McLaughlin

Emma King

Zoe Smith


3rd Place
Team Code AM2
Team Members Annabel Valena

Ellie Crowe

Michelle Hupje

Hilary Bea


Junior Division


1st Place
Team Code AJ1
Team Members Christian Wong

Hannah Maher

Olivia Denholm-Hall

Matt Mitchell

Madeline Khoo


2nd Place
Team Code AJ4
Team Members Charlie Rodwell

Yeshwant Segu

Henry McCluskey

Ian Van Wyk


3rd Place
Team Code AJ5
Team Members Natasha Terry-Lloyd

Viv Magarey

Harry Ward

Magnus Blums
Sunday, August 30, 2015

FPSP Australia is thrilled to announce Arabella Young, Mount St Benedict College, NSW,  as the Senior Division Scenario Performance Champion.  Arabella's Scenario Performance, New York, was of outstanding quality.    

Read more >

Sunday, August 30, 2015

FPSP Australia is delighted to release the results of the 2015 Scenario Writing Competition. The evaluators reported that the increase in the quality of scenarios or short stories in all divisions made the task of separating the final placings a very difficult one. Congratulations to all the students who entered their work and to their coaches for the support that they provided.

The following notes apply to the results of 2015: 

Read more >